Disney betétdalok, Beethoven és Kína: A Shanghai Quartet Budapesten koncertezik
2017.03.27.„Csodálatosan zabolátlan és elgondolkodtató előadás" - írta a The Washington Post a sanghaji konzervatórium növendékeiből, az 1980-as évek elején alakult kvartett egyik fellépéséről. A formáció a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik kiemelkedő szereplője. - Budapesti Napilap -
A formáció három tagja, Weigang Li, Yi-Wen Jiang és Honggang Li abba az erős központosítás és a személyi kultusz jellemezte Kínába született, amelynek légkörét az ún. „nagy kulturális forradalom", az értelmiség sanyarú helyzete, a felsőoktatás és a gazdaság hanyatlása határozta meg. A politikai enyhülés és a nyitás korszakának kezdete éppen a kvartett megalakulásának idejére, az 1980-as évek elejére tehető.
1984-ben, az alapítás után egy évvel, a kínai Kulturális Minisztérium jelölte az együttest, hogy vegyen részt az angliai Portsmouthban rendezett nemzetközi kvartett versenyen. A kvartett második helyet ért el Angliában a rangos Portsmouth-i Nemzetközi Kvartett Versenyen, az együttes tagjai Amerikában folytatták tanulmányaikat.
A Shanghai Quartet1989-től több mint egy évtizeden át volt a Richmondi Egyetem rezidens együttese. 2002 óta New Jersey-ben, a Montclair Állami Egyetem John J. Cali Zeneiskolájában tevékenykednek hasonló minőségben, ami a rendszeres koncertek mellett a képzésben való tevékeny részvétellel is jár. A Shanghai Quartet tajgai azonban továbbra is erősen kötődnek szülőföldjükhöz, és vendégprofesszorként rendszeresen átadják az általuk megszerzett tudást a Sanghaji és a Pekingi Konzervatórium diákjainak, valamint rezidensként lépnek fel a Sanghaji Szimfonikus Zenekarral is.
Ahogy a csellista, az amerikai Nicholas Tzavaras mondta egy interjúban: „A kezdetektől jelen van az életünkben a tanítás és a mesterkurzusok szervezése. Szinte folyamatosan úton vagyunk és mindig nagy örömmel fogadjuk, ha fiatal művészek fordulnak hozzánk. Nagyszerű élmény, amikor a világ különböző pontjain a koncertjeink alkalmával találkozunk velük."
Ami pedig a hangversenyeket illeti, a vonósnégyes az elmúlt több mint három évtizedben Ázsiában, Észak- és Dél-Amerikában, valamint egy sor európai országban lépett már fel olyan neves szólistákkal, mint Yo-Yo Ma, Lynn Harrell, Wu Man vagy Peter Serkin.
A művészek, akik budapesti koncertjükön Beethoven B-dúr és Schubert d-moll („A halál és a lányka") kvartettje mellett a kínai repertoárból is adnak majd ízelítőt, ismeretlen ismerősként jönnek el a Zeneakadémia színpadára, hiszen minden bizonnyal hallhattuk már őket Bartókot játszani, ha csak Woody Allen Melinda és Melinda című filmjére gondolunk, a hegedűs Weigang Li-vel pedig a Maotól Mozartig - Itzak Stern Kínában című dokumentumfilmben is találkozhattunk. A játékosság sem áll távol tőlük, a Disney felkérésére a Pinocchio és a Mary Poppins egy-egy betétdalát is áthangszerelték Haydn és Brahms stílusában.
A Shanghai Quartet gerincét a Li testvérpár, Weigang és Honggang adja. Előbbi az alapítás óta a zenekar első hegedűse, aki szólistaként többek közt a Sanghaji Szimfonikus zenekar és a BBC Szimfonikus Zenekar koncertjein is közreműködött. Fivére, az eredetileg ugyancsak hegedűművész Honggang egy tagcserét követően1994 óta brácsásként működik a formációban, helyét Yi-Wen Jiang töltötte be, aki az ugyancsak rangos Guarneri Quartettel folytatott közös munka után csatlakozott az együtteshez.
A Shanghai Quartet egyetlen nem kínai származású tagja Nicholas Tzavaras New York-i születésű csellista, aki 2000-ben Richmondból került az együttesbe, korábban pedig Madonnával is turnézott közösen. A Harlemben nevelkedett művész zenész családból származik, édesanyja Roberta Guaspari hegedűművész és zenepedagógus, akinek elhivatott munkásságát a Meryl Streep főszereplésével készült A szív dallamai című film is megörökíti, és amiben Tzavaras is eljátszott egy kisebb szerepet.
Jegyvásárlás: http://btf.hu/program?id=80812
Forrás: Figyelő
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!